1.Sergiusz Piasecki, Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy, Towarzystwo Wydawnicze Graf, Gdańsk 1989 r. – Piasecki to barwna postać, jako nastolatek trafił do więzienia, pracował dla polskiego wywiadu, był przemytnikiem i przestępcą skazanym na karę śmierci zamienioną na karę 15 lat więzienia, wreszcie pisarzem. Używając złodziejskiej gwary, autor opisuje swoje niezwykłe życie.

2. Sergiusz Piasecki, Nikt nie da nam zbawienia, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1990 r. – Trzeci tom opisujący losy Aleksandra Barana, autentycznej postaci, który, jak autor, również jest złodziejem. Cała trylogia jest bardzo wciągająca, czyta się ją szybko, smutna, czasem zabawna, no i jest wątek miłosny, bo Aleksander zakochuje się beznadziejnie ale mocno i szczerze, bez wzajemności i bez możliwości odkochania. Uwielbiam takie postacie.

3. Sergiusz Piasecki, Jabłuszko, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1990 r. – pierwsza część trylogii.

4. Sergiusz  Piasecki,  Spojrzę ja w okno,  Wydawnictwo Dolnośląskie,  Wrocław 1990 r. – druga część trylogii.

5. Wybór Wojtek Sedeńko, Wizje alternatywne, Wydawnictwo Solaris, Stawiguada 2007 r. – zbiór opowiadań z dziedziny fantastyki, kilka z nich jest nawet godnych polecenia.

6. Yasmina Khadra, Afrykańskie równanie, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2014 r. – kupując książkę, myślałam, że to spis wspomnień, jednak to tylko powieść, bardzo dobra powieść, choć zaczyna się tak żałosnym skomleniem, że początkowo ją odłożyłam. Warto jednak przebrnąć przez nieciekawy wstęp, bo ostatecznie książka stawia kilka ciekawych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

7. David Morrell, Fenomen, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2011 r. – kanwą powieści są tajemnicze zjawiska występujące w Teksasie, które nigdy nie zostały wyjaśnione. I to tyle, jeśli chodzi o fakty, reszta jest zmyślona. Jest policjant z kryzysem małżeńskim i jego żona, dziennikarz… ciekawie jest.

8. Nura Abdi, Leo G. Linder, Łzy na piasku, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2004 r. – biograficzna opowieść pisana w osobie pierwszej, rozbrajająca, wstrząsająca, pouczająca, warta przeczytania.

9. Henning Mankell, Mężczyzna, który się uśmiechał, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2015 r. – pierwszorzędny kryminał i tyle.

Reklamy