1. Don Richardson, Dziecko pokoju – historia misjonarza, który jako pierwszy głosił Ewangelię plemieniu łowców głów; członkowie Sawi do 1962 roku żyli odizolowani od świata, a ich podstawowym prawem była zdrada, tak silnym, że powiedzenie „utuczyć przyjaźnią na rzeź” było wyznacznikiem codziennych czynności; kiedy Don Richardson opowiadał im historie biblijne, ich największym bohaterem, który wzbudził ich szacunek i podziw, został Judasz; to opowieść z pierwszej ręki o tym, jak Dziecko Pokoju przyniosło prawdziwy pokój plemieniu Sawi.

2. Colleen McCullough, Tim – opowieść o niełatwej miłości niemłodej już panny i opóźnionego umysłowo młodego chłopca.

3. Maria Rodziewiczówna, Czahary – Czahary to niewielka część spadku, która prawnie należy się najmłodszemu dziecku, córce, po której się oczekuje, że zadowoli się procentem od ziemi, którą odda braciom; to opowieść lekko patetyczna, ale piękna, o sile ducha, szczerości serca i cichym życiu wśród przyrody.

4. Himilsbach, Monidło –  zbiór opowiadań inspirowanych autentycznymi zdarzeniami, przygnębiających i prawdziwych.

5. Władysław Reymont, Ziemia obiecana – wiadomo, Łódź, trzech młodych, wielkie ambicje itd.; warto przeczytać choćby dlatego, że ma zadziwiająco wartką akcję i jest znacznie ciekawsza od filmu.

6. Edward Redliński, Konopielka – kolejna pozycja, która doczekała się ekranizacji; szczera, soczysta opowieść o ludziach, którzy odeszli bezpowrotnie wraz z rozwojem wsi, pisana szczególnym językiem.

7. Edward Redliński, Listy z Rabarbaru – zbiór opowiadań, w odbiorze podobny do „Konopielki”.

Reklamy