Tagi

Oprócz muzyki, którą słuchamy przez większość dnia, Antoś ogląda bajki. Oczywiście te, które wybierzemy.

Bajki z telewizora odpadają, bo nie mamy tego ustrojstwa. Mamy za to internet na tyle szybki, że bajki z YouTube ogląda się bez problemu.

Dawno postanowiłam, że moje dzieci nie będą oglądać kreskówek Disneya. Myszka Miki jest zniewieściała, Kaczor Donald złośliwy, Goofy ciapowaty… brakuje tu wzorców osobowych, nie ma poprawnych morałów, nie ma się z kim utożsamiać.

Do bajek, których absolutnie nie będziemy oglądać zaliczyłam też świnkę Peppę. Przyznam, że nie tylko ze względu na głupkowatą treść, ale też za stereotypy i za sam wygląd bohaterów – ten ryjek odwrócony wiecznie bokiem i dwoje oczu po jednej stronie, jak na egipskich płaskorzeźbach… brrr!

Odpadają również bajki, których scenariusz napisany został na podstawie baśni braci Grimm: Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek itd. Rozumiem, że dzieci mają swój świat, że myślą inaczej niż dorośli i że w każdej bajce zło powinno przegrywać a dobro tryumfować, ale wilk zjadający babcię, czary i magia, dorośli zabijani przez dzieci lub na odwrót – nie, tego nie pozwolę moim dzieciom oglądać.

Jest jeszcze kilka bardziej znanych bajek, których bardzo nie lubię, np. Niedźwiedź w dużym niebieskim domu (sam tytuł już jest koszmarny), Gumisie, Barbie, Smerfy, Wilk i Zając, Teletubisie.

Koniec wyliczanki.

Teraz wreszcie będzie lista bajek, które uznaliśmy za odpowiednie:

1. Mio Mao – plastelinowe kotki, które wprawdzie nie mówią ludzkim językiem, ale porozumiewają się podobnie jak małe dzieci – tworząc swój własny słownik sylab i odgłosów. W każdym odcinku spotyka je nowa przygoda, która je przeraża i pociąga. Powoli oswajają się z nieznajomą sytuacją i zaprzyjaźniają z nowo poznanymi postaciami. Ciekawe jest to, że Mio i Mao oraz cały plastelinowy świat nie jest wykreowany komputerowo, lecz ulepiony ręcznie.

2. Krecik.

3. Miś Uszatek – wyjątkowo pouczająca bajka; Antoś jeszcze jest na nią troszkę za mały, jednak czasem ją oglądamy a czołówka to już prawdziwy hit.

4. Pat i Mat – w Polsce bajka znana bardziej pod nazwą Sąsiedzi.

5. Reksio – wybrane odcinki.

6. Na koniec jeden wyjątek – bajka Disneya o zwierzątkach na wsi.

Reklamy