Tagi

,

Wiszą sobie w galeriach, na wystawach, w muzeach, można je znaleźć w internecie i książkach. Namalować obraz to oddać kawałek siebie widzom, takie obnażenie. Oczywiście nie w sensie dosłownym, choć czasem zdarzają się szaleni artyści malujący obrazy własną krwią.

Bardzo lubię oglądać obrazy, ale nie oryginały ani nawet kopie w muzeum, lubię oglądać zdjęcia obrazów zebrane tematycznie w książkach. Mogę wtedy w spokoju dokładnie przyglądnąć się dziełom, podumać.

Kupiłam wczoraj książkę o nietrafionym tytule „Seks”. Podtytuł „Portrety namiętności” pasuje do niej znacznie lepiej, ale pod takim tytułem zapewne niewiele egzemplarzy zostało by sprzedanych.

W książce znajdują się obrazy, których nigdy jeszcze nie widziałam. Właściwie dzieł w stylu Da Vinci jest w niej niewiele; dla mnie bardzo dobrze, bo nie lubię tego sposobu malowania, jak by ludzie nie mieli kości pod skórą.

Książka została napisana przez Johna Williamsa (wydawnictwo Arkady) i kosztowała tylko 15,50 w Centrum Taniej Książki przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Obrazy można powiększyć klikając na nie.

1. Henri de Toulouse-Lautrec „W łóżku”, ok. 1893

2. Sir Lawrence Alma-Tadema „Prośba” XIX wiek

3. Sven Richard Bergh „Nordycki letni wieczór”, 1899-1900

Nie patrzą na siebie, ale są doskonale świadomi swojej obecności, ich ciała mówią o prawdziwych uczuciach (wysunięte biodra kobiety, noga mężczyzny skierowana w stronę kobiety).

4. Wes Christensen „Chanson de Geste”, 1996

Podoba mi się mina kobiety, sposób w jaki próbuje zachować spokojną godność po tym, jak przez długi czas mężczyzna przyglądał się jej nagiemu ciału.

5. Domenic Cretara „Kochankowie”, 1996

Modelami byli artysta i jego żona. Podoba mi się siła uczucia na twarzy kobiety.

6. Sir Frank Dicksee (1853-1928) „La Belle Dame Sans Merci”

7. William Henry Fisk „Sekret”, 1858

W tle po prawej widać osoby, z którymi młoda kobieta przyszła na piknik, a po lewej małą dziewczynkę obserwującą z ukrycie scenę schadzki.

8. Henri Gillard Glindoni „Flirt a l’Eventail”, 1908

Lekcja posługiwania się wachlarzem podczas flirtu.

9. Egon Schiele „W objęciach” 1917

Schiele był uczniem Klimta, ale jednak ma inny styl malowania. Obraz powstał tuż przed śmiercią malarza. Został już wtedy uznany za wybitnego artystę ale też osadzony w więzieniu za obrazę moralności.

10. Sztuka francuska, autor nieznany, „Odwrócenie uwagi”, XIX wiek

Reklamy