Tagi

, , ,

Zapytuje się osóbka, jak zrobić zdekupażowane ramki. Zamieszczam więc fotograficzny zapis z szybkiej demonstracji wraz z komentarzem.

By zrobić tytułowe ramki, należy zakupić:

– klej do decoupage, który jednocześnie jest lakierem (cena widoczna na zdjęciu, dostępny na Allegro, w empiku, sklepach dla plastyków)

– ramki (w Ikea można dostać 3 sztuki za 5 zł)

– serwetki (na Allegro na sztuki za około 2 zł lub w sklepach paczkowane za ok  5-6 zł)

– nożyczki i ołówek raczej każdy w domu posiada,  bardzo dobrze, bo są nam potrzebne

klej do dekupażu

etykieta z kleju

tak wygląda klej świeżo po wyciśnięciu z tuby; po wyschnięciu staje się całkowicie przeźroczysty

Wybieramy ulubiony serwetkowy motyw

Serwetka składa się z trzech warstw, dwóch białych i jednej kolorowej. Obydwie białe delikatnie oddzieramy od kolorowej. Kolorową warstwę zostawiamy, białe nie są nam potrzebne.

Na rozłożonej chustce układamy ramkę prawą stroną do dołu. Chustka pozostaje w jednym kawałku, nie wycinamy na razie z niej niczego.

Obrysowujemy ramkę na zewnątrz i w wewnątrz z około dwu-centymetrową zakładką.

Wycinamy wzdłuż linii.

Ponieważ klej jest rzadki, uważamy przy czynności zademonstrowanej niżej. Znaczy, kapiemy powoli:) Potem pędzelkiem dokładnie rozprowadzamy klej po ramce z przodu i jej bokach z zewnątrz i wewnątrz. Tył pozostaje suchy, bo tam chusteczki nie będziemy przyklejać. Ramkę z klejem przykładamy do  chusteczki.

W wewnętrznym chusteczkowym „okienku” nacinamy na ukos rogi, tak by można było swobodnie przykleić chusteczkę do boków. Przyklejamy również zewnętrzne boki.

Odwracamy ramkę na prawą stronę i pędzelkiem rozprowadzamy chusteczkę na  ramce, likwidując pęcherzyki powietrza. Robimy to bardzo ostrożnie, chusteczka jest cienka, może się łatwo przerwać. Całość smarujemy jeszcze raz klejem, będzie to warstwa ochronna doskonale zastępująca lakier.

Ramkę można również pomalować dodatkowo lakierem, lub zrezygnować z malowania klejem na koniec i pomalować samym lakierem. Ja używam lakieru tylko wtedy, jeśli chusteczki łączę z farbą.